Opony letnie, zimowe czy całoroczne?

Wybór między oponami letnimi, zimowymi lub całorocznymi zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji kierowcy oraz warunków drogowych panujących w danym rejonie i okresie.

Opony letnie są przeznaczone do jazdy w warunkach ciepłych i suchych. Posiadają mniejszą ilość bieżnika, co pozwala na lepszą przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach. Jednak opony letnie nie radzą sobie z dobrą przyczepnością na śniegu i lodzie.

Opony zimowe z kolei posiadają więcej bieżnika, co pozwala na lepsze odprowadzenie wody, błota i śniegu. Budowa bieżnika zwiększa przyczepność w warunkach zimowych, jednak sprawia że opona zimowa jest mniej efektywna na suchych i mokrych nawierzchniach gorsza niż opon letnich.

Opony całoroczne natomiast są przeznaczone do jazdy w różnych warunkach pogodowych, zarówno zimą jak i latem. Są one  kompromisem między oponami letnimi i zimowymi co oznacza, że ich przyczepność na śniegu i lodzie jest lepsza niż opon letnich, ale gorsza niż opon zimowych.

Warto pamiętać, że każda z tych opon ma swoje zalety oraz wady i ważne jest aby dobrać odpowiednie opony do warunków drogowych.

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top